Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

Border collie Kuci

Aktivity

Aktivity:

Poslušnost

   

    Neměla jsem s Kucim zrovna nejjednodušší začátky s poslušností, prostě od začátku bylo jasné kdo z nás dvou je tady ten chytřejší a já to nebyla a nejsem.

    Po chození na hodiny poslušnosti, přes můj individuální výcvik jsme se dostali k různým výcvikářům a z každého jsme si něco vzali
 

Přivolání: cvičíme dva povely: Ke mně - s přisednutím a volnější "Pocééém"

Chůze u nohy: se hodně zlepšila - poslední dobou s tím i na frekventovanějších místech nemáme problém - jen to přisednutí musíme "trošku" vylepšit

Ostatní povely:

"sedni", "lehni", "vstaň", "přines", "štěkej" (opak je povel "ticho", jenže když se občas rozštěká tak neví kdy přestat), "pust", "fuj", "hledej" ... Tyto povely nám nedělají větší problémy

"zůstaň" a "čekej" - taky už není problém

"levá x pravá" - zná lépe strany než mi

"vem klacek (talíř, míček,....) a jdem" ...


 

Agility

    Jakmile jsem si Kuciho pořídila bylo mi jasný, že pokud mu nekoupím k nám do bytu pár oveček, tak se budeme muset vyřádit někde jinde, tak jsem začala přemýšlet o agility a chodili jsme i nějakou dobu trénovat na cvičák do Kladna. Pak jsme si dali pauzu a  teď chodíme na Dobrou.

   

 

Povely na agi:

"nahoru" - áčko a kladina

"stůj" - zóny

"hop" - přeskočení překážky

"tunel" - tunel

"sla-lom" - slalom

"skrz" - kruh


 

Dog dancing

   Dog dancingové prvky jsou pro nás jen zpestřením - zkoušíme nějaké cviky na vycházkách a doma proti nudě. Kuciho to mooooc baví.

"sla-lom" - slalom mezi nohama

"osmička" - proplétání mezi nohama ve tvaru 8

"okolo" - Kuci mi obíhá dokola

"pac noha" - pacání na moje nohy - zvednu nohu proti Kucimu a on mi protější packu dá na nohu a to samé s druhou packou a nohou.

"bok" - Kucka leží na boku

"sudy" - válení sudů

"mrtvolka" - leží na zádech

"otočka" - točení Kuciho kolem své osy

"couvej" - couvání proti mě

"půl couvej" - Kuci stojí čelem ke mně - udělá půlku otočky a "procouvá" mi mezi nohama

"poklona" - jako pozice na hraní - přední packy má natažený a zadek má ve vzduchu. Máme ještě jednu verzi poklony a to je "uctivá poklona" (to vymyslel Pavel) a to je taková ta protahovací poklona, kterou Kuci nejraději dělá, když se na něco hodně těší.

"plížit se" - plížení, ale to nemáme moc vychytaný

"hop" - skákání přes nohy a ruce

"pravá, levá" - obíhání buď okolo pravé či levé nohy

"drž" - Kucín chytne tlapkou nabízenou tyč

"pozdrav" - zvedne packu a položí mi ji na dlaň

"záda" - Kuci jde po zadních a opírá se mi o záda

"kuk" - Kuci sedí a opře přední paciny o mojí ruku a vykoukne pod mojí rukou

"obíhej" - Kuci mi obíhá kolem dokola

"proti mě" - Kuci mi sedí u nohy a udělá pohyb přede mě a sedne si

"křížem" - křížení pacinek

"back" - procouvání mezi nohama


    Moc bych chtěla Kuciho naučit "styď se" (používali bychom to docela často), ale zatím nám to nejde, zkoušela jsem to s lepenkou na čumáku, ale s Kucim to ani nehlo.

 

Pasení

    Když se poprvé Kuci v rámci socializace jako malé mímo seznamoval se slepicí u babičky (raději jsem pustila jen jednu, aby babča hned nepřišla o všechny), tak měla slepice letecký den jak lítala po zahradě a Kuci se náramně bavil. Od té doby, když nějaká slípka přeletěla přes plot, tak honil jí jak jen mohl a na naše volání zareagoval až tak po desáté. Postupem času začal trošku slípky obírat o peří - no prostě sranda, hlavně teda pro Kuciho (babička se slepicemi to viděla malinko jinak). Ale nedávno, když byly na zahradě dvě slepice, tak mi poslech na slovo - schválně jsem si s ním hrála vedle nich, ale on si jich nevšímal (i když bylo na něm vidět, jak je to pro něj těžké) a pak mi je pomohl "bez násilí" zahnat. Druhý den zapomněla babička zavřít dvorek a když jsme vyšli na zahradu, tak tam bylo všech 10 slepic - Kuci úplně ztuhl, když je viděl, ale pak si je hezky obešel a s pomocí povelu - "pomalu", "zůstaň" a "tudy" mi je všechny perfektně nahnal - vůbec při tom nebyl nervózní, žádný náznak honění - měla jsem z toho ohromnou radost a myslím si, že i Kuci. Tak teď začneme "trénovat se slepicemi" a pak bychom chtěli omrknout nějaké ty ovečky.

 


  Dogfrisbee

    Kuciho nejoblíbenější hračka je talíř, jakmile vidí, že pro něj sahám, je celý natěšený, často bereme sebou talíř na vycházky a snad jako jediná hračka se Kucimu talíř nikdy neomrzí a bude z něj vždy nadšený. Různě si talířem hrajeme i ho paseme -  samozřejmě jsme úplní amatéři a blbneme s talířem jen pro radost.  Zkoušíme hody do dálky, pak taky zapojujeme do frisbee některé cviky z tance - různě probíhání mezi nohama, otočky, přeskakování, obíhání a tak podobně...
Plavání
  
    No tak nevím jestli se to dá zařadit do aktivit, ale Kucíno vodu přímo miluje (jestli existují nějaké minulé životy, tak Kuciho typuji na rybu nebo na kachnu) - Kuciho nejoblíbenější povel na světě je "do vody". Jsem moc ráda, že je Kuci takový čochtan, protože já jsem taky šílený vodomil a oba bychom mohli trávit ve vodě hodiny. Plavání je super pohyb, kdy si nenamáhá klouby a zpevňuje si svaly a v teplých dnech (kde jsou ty časy;-) ožije jen po ochlazení černého kožíšku ve vodě. Jenže Kuciho vášeň v pasení se uplatňuje i ve vodě a jakmile vidí, že se blížíme k vodní hladině (nebo někdo jiný), tak už se mu zas tak pro aportíky plavat nechce a doplave k dotyčnému, zaujme plíživou polohu a čeká až rozvíří hladinu popřípadě až na něj rovnou někdo začne cákat - to pak Kuci přímo s rozkoší různě vyskakuje z vody a chytá létající kapky.

       


"Listovaná nebo sněhová"


     Obě tyto varianty jsou vlasntě náhražky cákaní ve vodě, kdy Kuci listí nebo sníh chytá a pase. Nikdy mi nebavilo hrabat listí jako s Kucim -  sice je to víc pracnější a časově náročnější, ale stojí to za to. Většinou hrabu rovnou listí na Kuciho a ten u toho předvádí různé přemety ve snaze chytit jím vyhlídnutý lísteček, za kterým se požene hodně daleko nebo Kuci číha až dohrabu listí na hromadu (je u toho šíleně nenápadnej) do které se pak s nadšením vrhne a listí je samozřejmě opět po celé zahrádce. Když u toho začne foukat vítr, tak to má úplně největší efekt a Kucina se snaží pást listí, které lítá všude - asi mu z toho jednou hrábne.

 

    Na "sněhovou" se už letos mooooc těšíme, přece jen "listované" jsme si už užili až až. V období sněhové se zas Kuci účastní nejraději prací jako je odhazování sněhu, hrabání ve sněhu, pasení sněhu, který odletuje od bot, chytání sněhu a tak podobně. Kuci zažil první snížek minulou zimu a byl z toho naprosto paf a byl jím naprosto zaměstnaný, že se zapomínal venku i vyvenčit - asi až třetí vycházku mu to nedalo a konečně se vyčůral, tak jsem zvědavá co na to bude "říkat" letos.
 


   

"Canicross"


    Musíte nás brát s rezervou - vše děláme jen tak pro radost, žádné závody nám jako nám dvěma "nezávodivcům" opravdu nehrozí, proto taky název Canicross v uvozovkách. Kucimu jsem koupila odpružené vodítko + pro sebe sedák a hurá na běhání. První prvních pár dní bylo trošku rozpačitých, Kuci razí heslo: Běhám rád, běhám často, ale nejraději za nějakým cílem, takže, když jsem si ho připevnila k tělu a rozběhla jsem se, tak Kuci kolem mě začal hopsat s otázkou v očích "Co to zase má jako být?", když se od mě nedočkal žádné hračky ani ničeho jiného prostě jen jsem nudně běžela, tak začal náš běh zpestřovat různými výpady - náhle zabrzdil, protože si všiml krásného klacíčku, jenže já tak rychlá nebyla a brzdila jsem o Kuciho. Nebo jednou před námi běžela po cestě srnka - no můžu říct, že jsme s Kucim vyvinuli nadčasovou rychlost a já s vytřeštěnýma očima se bála chvilky, kdy milá srnka rázem zahučí někam do chroští a my poletíme za ní, ale ku podivu se Kuci hnal vpřed po cestě a srnku nechal srnkou, tímto bych mu chtěla poděkovat za to, že se mi nepokusil zavraždit pronásledováním srnky.

    Ale to by bylo, aby borderka nepochopila co se po ní chce a s radostí musím říct, že Kuci se fakt snaží a maká pěkně, chodíme v rámci možností skoro každý den běhat a je to paráda a Kuciho to podle mě začalo taky bavit, což je hlavní.

   

    "Skijöring"


    Tak jestli canicross máme v uvozovkách, tak Sijöring patří do tuplovaných uvozovek, protože u nás zase tolik příležitostí nemáme, ale tak vždy když pojedeme na hory (minimálně jednou ročně), tak určitě vyrazíme na běžky a samozřejmě Kuci u toho nemůže chybět. Musím říct, že sice vždy chviličku trvá než se zase sehrajeme, když napadne nově sníh, ale stačí jít jednou na běžky a už je to zase vše OK

 

 


TOPlist